Start szkoły a epidemia Covid-19

Start szkoły a epidemia Covid-19

Wraz z początkiem września dzieci powinny iść do przedszkoli oraz szkół, lecz ciągle niepewność powoduje koronawirus, z którym staramy się walczyć od samego początku roku. W marcu młodzież przeszła na domowe nauczanie i z pewnością okazało się to jedną z przyczyn, przez które udało się powstrzymać w Polsce dynamiczny przebieg pandemii. Jednakże czy sytuacja związana z wirusem na obecną chwilę jest już tak stabilna, aby pootwierać przedszkola, szkoły czy żłobki a potem przyzwolić uczniom na uczęszczanie na lekcje?

Każdy ma własne racje

Nie istnieje jedna odpowiedź, co jest odpowiedniejsze - puszczenie dzieci do budynków oświatowych, czy przymus kontynuacji internetowych zajęć. Przykładowo sceptycy a także epidemiolodzy obstają, że przecież to rzeczywiście maluchy łatwo przenoszą wszelakie bakterie czy też wirusy, a placówki oświatowe są niestety siedliskiem infekcji. Dobrze znamy to - do szkoły przybędzie pojedyncze dziecko z chorobą a za chwilę choruje znacznie więcej uczniów.

Zmęczeni wymogami są zdania, że opracowano masę zasad, do których będą musiały się zaadaptować budynki oświatowe, żeby móc przyjmować jeszcze raz swoich podopiecznych. Ale czy może okazać się to najlepszym rozwiązaniem, by znaczna liczba dzieci była w tej samej sali lekcyjnej? Czy mamy pewność, że najmłodsze dzieci będą umiały działać zgodnie z zaleceniami? Naukowcy komunikują, że nie.

Na zajęcia przez Internet skarżą się różni uczniowie a także rodzice. Najbardziej kwarantanna zadziałała na uczniów liceum, którzy są zdania, iż przez jakiś okres nauczania internetowego się okażą o wiele gorzej przygotowani do matury (chociaż z drugiej strony w 2020 roku matura nie poszła wcale tragicznie). Istotne okazuje się również to, że nie wszyscy nastolatkowie będą mieć komputer i Internet. Wśród rodzin, w których jest dużo dzieci bywa tak, że w domu do dyspozycji jest wyłącznie jeden komputer. Rodzice mogą mieć z tego powodu problem w organizowaniu swoim latoroślom elekcji w tym samym momencie.

Istotne okazują się być także społeczne relacje. Placówki oświatowe bywają istotnym czynnikiem w rozwoju psychicznym maluchów. W budynkach oświaty poznajemy życie wśród społeczeństwa i ponadto mamy szansę zawierać przyjazne relacje. Oczywiście przy obecnej chwili aspekty życia w społeczeństwie okazują się być niespecjalnie ważne, bo najbardziej istotne jest dobre samopoczucie uczniów, ich opiekunów i pedagogów.

To od dzieci oraz pedagogów zależy najwięcej

Szerzenie się epidemii zależeć będzie tak naprawdę od tego, czy dzieci będą przestrzegały zasad wskazanych przez sanepid oraz czy opiekunowie są potrafili to przestrzeganie przepisów pilnować. Jedni głoszą, że wypuszczenie uczniów do szkół przyspieszy gwałtowniejszy postęp pandemii, więc w związku z tym oświatowe placówki zostaną niedostępne już za chwilę. Warto obserwować stale sprawę, gdyż w pierwszych tygodniach tego miesiąca jeszcze dużo może się pozmieniać.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy